Znalectví a vodohospodářské stavby
Znalectví a vodohospodářské stavby

Bývalé katedry hydrotechniky, zdravotního inženýrství a hydromeliorací (nyní ústav vodních staveb, ústav vodního hospodářství obcí a ústav vodního hospodářství krajiny) na Vysokém učení technickém v Brně připravovaly a připravují studenty pro zaměstnání v projektových ústavech, dodavatelských firmách, státní správě, vědeckých ústavech, školách. Předměty přípravné i aplikační jako matematika I. a II., fyzika, stavebná mechanika, pružnost a pevnost, dynamika, geologie, hydrogeologie, hydraulika, hydrologie, klimatologie, mechanika zemin, zakládání staveb,chemie vody, hydrobiologie,vodárenství, domovní instalace, stokování a čištění odpadních vod, provádění staveb, vodní stavby, technologie vody, lázeňství, hygiena sídlišť, hydromeliorace, čerpadla a čerpací stanice, přehrady, jezy, vodní cesty, využití vodní energie, úprava vodních toků, vodohospodářský výzkum, oběh vody v přírodě, vodní systémy krajiny, vodní hospodářství krajiny, ochrana jakosti povrchových a podzemních vod ochrana a tvorba krajiny a životního prostředí, ekologické inženýrství a další,discipliny, doplněné ročníkovými projekty, praxemi i dalšími formami studia (doktorandským a postgraduálním studiem) tvořily a i v současnosti tvoří odborný základ budoucích stavebních inženýrů – vodařů.
Doktorandské studium je vypisováno pro nadané mladé absolventy fakult na vybraná, v praxi potřebná témata. Postgraduální studium oboru Soudního znalectví, zaměřené mimo jiné na Ekonomiku – Ceny a dohady nemovitostí a Stavebnictví je již řadu let přednášeno na Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.
Z vlastní praxe absolventa stavební fakulty vodohospodářského směru z roku 1957, projektanta – vodaře, vedoucího provozu městské vodárny ve Zlíně, přípraváře a stavbyvedoucího Ingstavu Brno, pracovníka vodohospodářského výzkumu a znalce od roku 1972 i z vice jak čtyřicetileté spolupráce s Ústavem soudního inženýrství VUT v Brně mohu potvrdit stovky soudních sporů u bývalých státních arbitráží i u soudů všech stupňů, týkajících se závad vodohospodářských staveb, pro něž bylo nutno vypracovat znalecké posudky, velmi často revizní znalecké posudky.
Závady vodohospodářských staveb je možno zjednodušeně rozdělit do tří oblastí:
a) Závady, které byly způsobeny nedostatečnou, neúplnou či nevhodnou projektovou dokumentací.
b) Závady způsobené nevhodnými technologickými postupy dodavatelů – zhotovitelů.
c) Závady způsobené nevhodným provozováním vodohospodářských staveb.
Projektová dokumentace by měla být vždy zpracována s dokonalou znalostí norem, vyhlášek a standardů. U vodohospodářských staveb, na které často – i když někdy jen během části ročního období – působí spodní voda, zvýšený vodní tlak, vodní eroze – je důležitá předprojektová příprava – hydrogeologický průzkum a podklady hydrologické. Zejména u liniových staveb je znalost podloží důležitá a to nejen z hlediska budoucí životnosti správně provedené stavby, ale i z ekonomického hlediska – ceny díla. Před časem mně sdělil jeden můj bývalý posluchač nehorázný poznatek: "Jedna velká vodohospodářská stavební firma s působností v moravskoslezském regionu prý vyhrává tendry způsobem podání nejnižší nabídky, když již dopředu má dohodnuto, že investor schválí další dodatky ke smlouvě o dílo. Dodatky se vypracují zejména na často jen fiktivní změnu geologie v trase (zdraží výkopové práce), fiktivní pažení rýh, podstatně zvýšené množství zemních prací, nutnost čerpání spodní vody v průběhu stavby, odvoz nepoužitelné vytěžené zeminy pro zpětné uložení, dovoz štěrkopískového materiálu, provedení tlakové hydroizolace z titulu agresivní spodní vody a další." Tyto manýry jen dokreslují současnou úplatnost a korupci všude kolem nás.
Méně závad bývá z titulu špatného hydraulického řešení. Vyskytují se však chybné projekty, jejichž důsledkem bývá nedostatečný vodní tlak ve výšších podlažích u výškově exponovaných budov, nebo ve větších areálech u budov, vzdálených od místa přípojky. Projektanti sice spočítají maximální hodinovou potřebu, zapomínají však na tzv. špičkové odběry. Ty se projevují zejména v areálech s velmi podobným režimem konzumentů, na příklad u nemocnic, kdy ranní špička – mytí, sprchování, použití záchodů – se soustřeďují do velmi krátkého intervalu. A nejhorší situace s poddimenzovanými špičkovými odběry jsou v případech napojení těchto konzumentů při čerpání do zásobovací sítě přes tlakové nádrže.
V minulosti (až téměř do konce minulého století) se striktně nevyžadovalo hutnění zemních ochranných hrází. Ze zkušeností vím, že hráze nebyly hutněny po vrstvách ježkovými válci. Zemina se navážela sklopnými auty a rozhrnovala buldozery. I když se v průběhu životnosti zemní tělesa hrází “sedáním” zčásti “dotvarují”, nejsou často při povodních schopny odolávat vodnímu tlaku a dynamickým účinkům priudící vody v bystřinném režimu, ani vodní erozi
Vzpomínám i na další nedostatek projektu, kdy pro horský hotel, napojený na níže situovaný zdroj podzemní vody (lesní svahový pramen) byla později navržena čistírna odpadních vod, bez průzkumu okolí. Odpad z této ČOV byl vyústěn do svahu nad zdrojem podzemní vody.
Závady způsobené nevhodnými technologickými postupy použitými v průběhu stavby jsou bohužel dosti častým jevem. Nekvalita bývá tolerována stavebními dozory, autorskými dozory buď z nezkušeností, nebo – a to častěji – že se kvalita na našich stavbách od dob znárodnění průmyslu nikdy moc nehlídala. Působil jsem jako stavbyvedoucí na velkých vodohospodářských stavbách v bývalé ČSR a řadu let i na stavbách v zahraničí, kde se tvrdě dodržovaly americké (ASTM) i britské normy (British Standard). Pro zemní tělesa – násypy – byly prováděny výběry zemníků s vhodnými zeminami. Násypy se hutnily po 30 cm vrstvách při požadavku optimální vlhkosti (pro získání předepsané hodnoty Proctor Standard). A následně se prováděly laboratorní testy odvrtů. Pokud test nevyšel, celá vrstva se musela rozdiskovat a hutnit s kropením znovu. Podobně to bylo s kvalitou betonů, živičných povrchů, odvodňovacích drénů s předepsanou granulací obsypu optimálního filtru, kontrolovaly se vrstvy tlakových hydroizolací a další. Naše stavby v důsledku toho nejen že jsou velmi často předražené (pro korupční jednání), ale mají většinou i sníženou životnost, takže ve srovnání s okolními vyspělými státy se předražení násobí. Nemalým problémem jsou dlouhé doby výstavby, které umožňují investoři zhotovitelům. Nevyužívání pracovní doby, nedokonalé vedení staveb mistry a stavbyvedoucími: Sleduji často s hrůzou výstavbu a rekonstrukce liniových vodohospodářských staveb, ale
i silnic s vadami, na které jsem nebyl v zahraničí zvyklý. Vzpomínám na Profesora Gartnera, na jedné z přednášek geologie, který již v době, kdy se stavěla “Tišnovka” říkal: “Hemží se to tam dvěma kopáči, stroje odstavené...” Ano, tak se pracuje i u nás. Nekvalita násypů pod živičnými povrchy, pod dlažbami, betonovými zpevněnými plochami, neprovádění správného hutnění má za následek, že se často po první roku objeví snížené povrchy, u silnic “vylisované koleje”. I úpravy povrchů (“záplatování” děr) má svoje technologická pravidla. A dlouhé doby výstavby obtěžují občany pro dlouhodobé výkopy, v době dešťů plno bláta, v době sucha plno prachu atd.
Se závadami způsobenými nevhodným provozováním vodohospodářských staveb jsem se setkal při zajišťování podkladů pro znalecké posudky na příčiny závad, způsobené povodněmi.
Byly to:
a) Neudržování koryt řek ve stavu, které byly projektovány, např. pro Q100 (stoletou vodu). Dna koryt toků
bývají pravidelně po předchozích vyšších průtocích (zejména po tání sněhu) zanešena sedimenty
– hlinitými, štěrkopískovými naplaveninami – v jednom případě to bylo místně až o 65 cm.
b) Při sypání ochranných hrází nebývají dodrženy pevnostní parametry. Hráze byly sypány vozíky
z polní drážky (postavené v budoucí koruně hrází.) důlní haldovinou.
c) Důsledkem neprovádění hutnění byly poklesy, podle dodatečně provedené nivelace - kóta
koruny hráze byla anížena až o 1,60 m. V jednom případu bylo tělese ochranné hráze zabudováno
podélně, zhruba v těžišti profilu vysokotlaké potrubí zemního plynu – ocelové, svařované potrubí, nad
nímž nebylo ani možné provádět hutnění z obavy před porušením svarů a pozdějším pravděpodobným
výbuchem.
d) Hráze neměly pod vzdušným lícem provedenou patní drenáž, která má snižovat průsak zemním
tělesem hráze.
e) Návodní líc takto nedostatečně provedených hrází nebyl chráněn proti vodní erozi.
f) Desítky roků nebyly odstraňovány z průtočného profile vzrostlé keře a stromy, jejichž vyhnilé části
kořenů vytvářely průsakům cesty a které rovněž snižují průtokovou rychlost a tím následně i průtočná
množství.
g) Zaústění dalšího toku v místě těsně před protržením hráze bylo provedeno pod větším úhlem
než povoluje norma, takže přítok z připojeného toku se stal pro hlavní tok z hydraulického hlediska
brzdícím elementem. Z výše uvedených nedostatků je zřejmé, že původně navržený průtočný profil
pro Q100 se po poklesech nehutněných hrází, netěžení usazených naplavenin ze dna i keři a stromy,
zasahujícími do průtočného profilu nesplní projektovaný předpoklad (snížením rychlosti proudění
ani průtočného množství).
h) Vodní elektrárny nedodržují velmi často vymezené kóty hladin retenčního prostoru, které by snižovaly
zisk provozovatelům nižší výrobou elektřiny.
A ještě jednu zkušenost bych rád uvedl. Pro dodatečné vyhotovení znaleckého posudku (cca jeden rok po záplavě) poškození nemovitostí vysoké tržní ceny při povodni jsem v rámci místního šetření využíval i sdělení Městské Policie a Hasičského záchranného sboru i záznam povodňové komise, předané mně objednatelem posudku. Po předání vyhotoveného posudku jsem byl nemile překvapen při zjištění, že byly uvedené podklady dodatečně změněny. Podle objednatele posudku to údajně “dokázal” představitel města a člen jedné z dotčených institucí.
V omezeném rozsahu tohoto článku nebylo možné uvést další, vyskytující se nedostatky, které jsou příčinami závad vodohospodářských staveb, zbytečných soudních sporů a mrhání státními penězi a tedy
i penězi nás, občanů tohoto státu.
doc. Ing. Bohuslav Pivoda,CSc.
znalec
Zpět na Stavebnictví
Zkratky:
VUT - Vysoké učení technickí v Brně
ČVUT - České vysoké učení technické v Praze
ASTM - American Society for Testing and Materials
Nejvíce navštěvované články
- Jak se stát soudním znalcem?
- Rok 2012 a novela zákona č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících
- Vady a poruchy svrchní vrstvy vnějších kontaktních zateplovacích systémů (ETICS)
- Znalec a občanské soudní řízení
- Bezriziková míra výnosnosti
- Vady a poruchy ETICS z hlediska porušení mechanické odolnosti a stability ETICS
Nejnovější články
- Činnost soudního znalce a nezávislého odborníka v oblasti Ošetřovatelství
- Odměny soudních znalců se zatím měnit nebudou, rozhodl Ústavní soud
- Návrh vyhlášky, kterou se stanoví seznam oborů a odvětví pro výkon znalecké činnosti
- Představení publikace Znalecké právo
- 9. reportáž: Znalecká činnost v oblasti soudního lékařství s prof. MUDr. Miroslavem Hirtem, CSc.
Etický kodex
Znalec by se měl orientovat v právních normách a dodržovat právní předpisy, zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se při výkonu znalecké činnosti dozvěděl. Měl by být nestranný a využívat všech svých znalostí. Mimo toho by měl mít potřebné vzdělání, zkušenosti v praxi a nakonec by měl neustále zvyšovat svoji odbornou kvalifikaci.Znalci jsou jmenování ministrem spravedlnosti nebo z jeho pověření předsedou krajského soudu. Znaleckých oborů je 49 počínaje Bezpečností práce a konče Zemědělstvím. Znalcem se dotyčná osoba může stát, pokud sama o jmenování požádá nebo ji navrhne státní orgán, vědecká instituce, vysoká škola či organizace. Podmínkou jmenování je státní občanství České republiky, dále se může znalcem v České republice stát občan jiného členského státu Evropské unie, kterému bylo vydáno potvrzení o přechodném pobytu nebo povolení k trvalému pobytu na území České republiky, nebo státní příslušník jiného než členského státu Evropské unie, kterému bylo vydáno povolení k trvalému pobytu na území České republiky. Musí být způsobilý k právním úkonům v plném rozsahu; bezúhonný, tj. nebyl pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, nebo za nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem činnosti znalce, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena; nebyl v posledních 3 letech vyškrtnut ze seznamu znalců a tlumočníků pro porušení povinností podle zákona o znalcích a tlumočnících. Právo vykonávat znaleckou činnost zaniká smrtí znalce; prohlášením za mrtvého; zbavením způsobilosti k právním úkonům, nebo omezením způsobilosti k právním úkonům; pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin nebo pravomocným odsouzením za nedbalostní trestní čin spáchaný v souvislosti s výkonem činnosti znalce; pravomocným uložením sankce vyškrtnutí ze seznamu znalců a tlumočníků; nebo na základě písemné žádosti o vyškrtnutí ze seznamu znalců a tlumočníků podané ministerstvu spravedlnosti nebo předsedovi krajského soudu.